poniedziałek, 7 września 2015

ROŚLINY KWITNĄCE - Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew


KREATYWNE KOLOROWANIE - CZĘŚĆ 1

Zapewne zauważyliście, że często polecam Wam tzw. książki kreatywne. Uważam, że świetnie rozwijają naszą wyobraźnię, pomysłowość oraz zdolności manualne. Tą recenzją zamierzam rozpocząć cykl trzech recenzji kreatywnych kolorowanek. Będzie coś dla miłośników ogrodów, mody, a nawet tatuaży.

Pierwsza książka to zawierająca 44 unikalne akwarele roślin mrozoodpornych wraz ich czarno-białymi litografami pozycja, dzięki której będziecie mogli wypróbować swoje zdolności malarskie. 

W elegancko i przejrzyście wydanej książce znajdują się ilustracje zaczerpnięte z archiwów "Curtis's Botanical Magazine", założonego w 1787 roku przez Williama Curtisa, wydawanego przez Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew w Wielkiej Brytanii (Kew Gardens), najstarszego czasopisma z kolorowymi ilustracjami roślin na świecie. Wszystkie zamieszczone tu plansze są autorstwa Waltera Hooda Fitcha (1817-1892), autora ponad 2700 ilustracji roślin dla czasopisma Curtisa, który w całej swojej karierze opublikował ich ponad 10000.

 NA ZDJĘCIACH - KEW GARDENS


Gotowe obrazy były tworzone z natury, dzięki czemu możemy dostrzec bogactwo szczegółów, barw i odcieni poszczególnych roślin w ich naturalnym środowisku. Niewątpliwie inspirują do odkrywania różnorodnych form botanicznych oraz do wiernego odtwarzania ich rzeczywistego wyglądu. Uważam jednak, że równie ciekawym pomysłem jak idealne odtwarzanie pierwowzoru jest zaufanie swojej wyobraźni oraz spontaniczności i samodzielne tworzenie własnych niepowtarzalnych obrazów.

Ja skopiowałam sobie litografy na większy format i próbowałam (to dobre słowo) odtworzyć zaprezentowane w książce ilustracje. Wbrew pozorom jest to dużo trudniejsze od stworzenia własnej interpretacji. Zachęcam Was do zabawy i gwarantuję wiele godzin wspaniałej rozrywki z pędzlem w dłoni. 

Za możliwość kreatywnego malowania dziękuję wydawnictwu VESPER.

1 komentarz:

  1. Odkąd sięgam pamięcią uwielbiałam malować przyrodę i nawet nieźle mi to wychodziło. To dlatego mój wybór padł na tę właśnie pozycję, dzięki której czerpałabym przyjemność z odtwarzania na swoim płótnie, tego co zawierają poszczególne strony/kartki tej książki. :)

    OdpowiedzUsuń