czwartek, 17 września 2015

OGIEŃ I WODA - Victoria ScottZastanawialiście się kiedyś, co jesteście w stanie zrobić dla ukochanej osoby? Ile potrafilibyście dla niej poświęcić? Na jakie ryzyko narazilibyście samych siebie, gdyby tylko od Was zależało jej życie lub zdrowie? Ciężko "gdybać" na ten temat, kiedy nie musimy podejmować prawdziwych decyzji. W myślach przecież wszystko wydaje się takie proste i często w hipotetycznych rozważaniach jesteśmy nieustraszonymi bohaterami, a jednak w prawdziwym życiu hamują nas własne słabości oraz strach. Spróbujmy jednak odpowiedzieć sobie na te pytania... I jak? Kto z Was odpowiedział "poświęciłbym wszystko" lub "zrobiłbym, co tylko w mojej mocy"? 

Mam dla Was dzisiaj fantastyczną powieść Victorii Scott "Ogień i woda", której bohaterka będzie musiała odpowiedzieć sobie na powyższe pytania. Czy narazi się na niebezpieczeństwo, aby uratować życie swojemu bratu? Ile będzie w stanie dla niego poświęcić? Zapraszam do lektury recenzji :)

Szesnastoletnia Tella Holloway przeprowadza się z rodziną z Bostonu do "Zapadłej Dziury" w Montanie. Świeże powietrze ma pomóc jej choremu bratu - Cody'emu.  Lekarze nie potrafią ustalić, co mu właściwie dolega, a co za tym idzie, nie wiedzą, jak go leczyć. Mimo, że dziewczyna bardzo przeżywa chorobę brata, to buntuje się i nie potrafi pogodzić się z utratą przyjaciół oraz swojego poukładanego życia w wielkim mieście.
Pewnego dnia Tella otrzymuje dziwną wiadomość z instrukcjami dotyczącymi startu w Piekielnym Wyścigu. Kiedy odkrywa, że nagrodą dla zwycięzcy jest lek, który może pokonać każdą chorobę, nie waha się nawet przez chwilę. Pakuje kilka niezbędnych rzeczy i wyrusza na pełną niebezpieczeństw wyprawę przez dżunglę, pustynię, ocean i góry. Nie jest jednak sama, ponieważ do walki o ten cudowny lek staje ponad sto dwadzieścia osób. Każdy z uczestników wyścigu ma do dyspozycji jedynie wybraną przed startem pandorę - zmutowane genetycznie zwierzę, posiadające niezwykłe zdolności.

Piekielny Wyścig trwa trzy miesiące i obejmuje cztery ekosystemy: pustynię, morze, góry i dżunglę. Nagrodą dla zwycięzcy będzie lek- remedium na każdą chorobę dla jednej, dowolnie wybranej przez niego osoby (...) Zwycięzca może być tylko jeden.

Brawa dla autorki za bardzo plastyczne, obrazowe opisy, dzięki którym mogłam wraz z Tellą i jej towarzyszami wędrować mokrą i niebezpieczną dżunglą oraz rozgrzaną pustynią. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani, intrygujący i zdeterminowani. Posiadają swoje wady i zalety, dzięki czemu jednych darzymy większą, a innych mniejszą sympatią. 
Razem z Tellą podróżuje grupka innych uczestników, do której wraz z rozwojem akcji dołączają nowe osoby. Każdy z nich ma cel, który pragnie osiągnąć. Każdy pragnie zdobyć lekarstwo dla kogoś bliskiego. Każdy na swój sposób próbuje pokonać przeszkody morderczego wyścigu oraz własne słabości.


Każdy z nas ma w domu jakiś powód, dla którego walczy.

Dużym plusem powieści jest niezwykle dynamiczna akcja, która nie pozwala czytelnikowi na nudę. Skoro mamy wyścig, to musi być szybkie tempo i autorka pamiętała o tym doskonale. Pędzimy wraz z bohaterami rozdział za rozdziałem i nagle książka nam się urywa... Koniec pierwszej części następuje dokładnie w połowie drogi, po przebyciu wyprawy przez dżunglę i pustynię.

Następny plus za moją ulubioną pierwszoosobową narrację, dzięki której możemy wiedzieć, co myśli i czuje bohaterka powieści. Możemy również patrzeć na świat jej oczami, a także obserwować, jakie zmiany zachodzą w niej samej podczas pełnej niebezpieczeństw wędrówki.

"Ogień i woda" przypomina mi moje ukochane "Igrzyska Śmierci". Jestem pewna, że fanom twórczości Suzanne Collins przypadnie do gustu ta pozycja. Polecam ją również wszystkim miłośnikom powieści, w których elementy thrillera mieszają się z powieścią przygodową. Jest tutaj również wątek romantyczny, prowadzony bardzo subtelnie przez autorkę, tak by nie zdominował całej fabuły. Ja czekam już na kontynuację przygód Telli  i jej towarzyszy, zatytułowaną "Kamień i sól", a Wam gorąco polecam lekturę pierwszej części. Doskonała książka na jesienne wieczory, która nie tylko pozwoli Wam przeżyć niezapomnianą przygodę, ale również skłoni Was do refleksji i próby odpowiedzi na pytania, o których pisałam na wstępie.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu IUVI.

Victoria Scott debiutowała serią o Dantem Walkarze, a obecnie pracuje nad powieścią Titans. Jej książki zostały przetłumaczone na jedenaście języków.
Pisarka mieszka w Dallas z mężem i córeczką. 

OGIEŃ i WODA na portalu lubimyczytac.pl
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/257171/ogien-i-woda


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz