poniedziałek, 10 sierpnia 2015

PRZEBUDZONA - Róża Lewanowicz


Zanim opowiem Wam o książce "Przebudzona", muszę wspomnieć o pierwszej części historii Justyny i Łukasza, która została przedstawiona w fantastycznej powieści "Porwana". Zwroty akcji i wychodzące na jaw tajemnice wielokrotnie wbiły mnie w fotel podczas lektury.

KRÓTKO O "PORWANEJ"
Justyna i Łukasz Mayerowie to z pozoru normalne, kochające się małżeństwo z kredytem hipotecznym i najnormalniejszymi problemami. Mieszkają w Warszawie i starają się o dziecko. Ona pracuje jako analityk w pewnej stołecznej korporacji. Jest niczym nie wyróżniającym się tłumu, niedocenianym, ale bardzo dobrym pracownikiem. On pracuje jako funkcjonariusz w Centralnym Biurze Śledczym. Ich monotonne życie zostaje przewrócone do góry nogami w dniu, w którym Justyna zostaje porwana na oczach zdezorientowanego męża i połowy osiedla.
Policja początkowo uznaje, że porwanie Justyny miało związek z pracą Łukasza. Szybko pojawiają się nowe tropy i nowi podejrzani. Wychodzą na jaw skrywane przez kobietę tajemnice z jej przeszłości. Okazuje się, że jest dobrze znana w kręgach wojskowych oraz wśród dziennikarzy.

"Porwana" to debiut literacki i naprawdę ciężko w to uwierzyć, ponieważ książka jest fantastyczna i wydawałoby się, że tak wciągający i porywający kryminał może wyjść spod pióra jedynie bardzo doświadczonej autorki, która świetnie i plastycznie operuje językiem, znakomicie kreuje bohaterów i genialnie stopniuje napięcie. Po lekturze tej książki natychmiast chciałam więcej. Dlatego, gdy tylko nadarzyła się okazja, bez zastanowienia sięgnęłam po kontynuację przygód małżeństwa Mayerów w powieści "Przebudzona".

W "Przebudzonej" będzie się działo i to bardzo dużo. Fabuła nie raz nas zaskoczy, a akcja będzie pędzić, nie pozwalając czytelnikowi na chwilę wytchnienia. Świetnie wykreowani bohaterowie podzielą się na tych, których polubicie i na tych, do których nie zapałacie sympatią.

Aby nie zdradzić zbyt wiele, napiszę tylko, że Łukaszowi będzie bardzo trudno powrócić do normalnego życia i pogodzić się z tajemnicami, które wyszły na jaw przy okazji porwania jego żony. Okazuje się, że sprawa tego porwania nie została do końca wyjaśniona i dla własnego bezpieczeństwa Justyna musi zniknąć z Warszawy. Aby chronić swoich bliskich kobieta decyduje się wyjechać z kraju i wrócić do swojego dawnego życia.

Lekkim piórem autorka prowadzi nas przez prawie pięćset stron powieści. Wciąga nas w historię Justyny do tego stopnia, że po prostu musimy wiedzieć, co będzie dalej, dlatego strona za stroną czytamy książkę jednym tchem. Dopracowane i obrazowe opisy, ciekawie osadzona akcja (CBŚ, wojsko) oraz błyskotliwe dialogi, często pełne ironii lub ciętego dowcipu to kolejne plusy tej powieści.

"Porwaną" oraz "Przebudzoną" polecam przede wszystkim czytelnikom lubiącym dobry kryminał lub powieść sensacyjną, podczas lektury której sami możemy się momentami pobawić w detektywów lub funkcjonariuszy służb specjalnych. Gwarantuję Wam, że nie będziecie się nudzić podczas lektury. Ja już wypatruję kolejnych powieści Róży Lewanowicz, bo tak dobry debiut i jego kontynuacja, gwarantują jeszcze lepsze książki tej autorki w przyszłości.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu REPLIKA

RÓŻA LEWANOWICZ - Z pochodzenia Dolnoślązaczka. Po wielu latach szukania swojego miejsca na świecie - także z epizodem emigracyjnym - bezpieczną przystań znalazła w Warszawie, gdzie ma swoje mieszkanie i wszystko, co jest potrzebne do szczęścia.
Z wykształcenia polonista i dziennikarka.
Była kierownikiem pensjonatu, kontrolerką jakości pradukcyjnej w fabryce oraz menagerem w popularnym fast-foodzie. Na ponad pięć lat związała się z branżą nowych technologii wojskowych. Obecnie jest spełnioną pracownicą jednej z warszawskich korporacji. Ciągle coś pisze. Nałogowo szydełkuje.
ŹRÓDŁO - okładka książki "Przebudzona"

1 komentarz:

 1. Hej,
  Komentarz do recenzji dodałam na Facebook'u, ale tu się bardziej liczy. Świetna książka. Pewnie ją przeczytam, kiedy przeczytam pierwszą część. Niestety/Stety mam dużo książek do przeczytania :)

  Zapraszam do mnie na recenzje książki Zagubiony heros moda-i-ksiazki-zizi.blogspot.com

  Czekam na nn.
  Pozdrawiam Zizi.

  OdpowiedzUsuń