środa, 12 sierpnia 2015

KIEDY CIĘ POZNAŁAM - Cecelia Ahern


Zerknijcie na oładkę książki "Kiedy cię poznałam". Wyczuwacie romans? Podejrzewacie, że przed Wami historia o NIEJ i o NIM, jakich wiele na rynku wydawniczym? Ja też tak pomyślałam, ale znając już odrobinę twórczość Cecelii Ahern, przeczuwałam, że może być znacznie ciekawiej.

Zacznę od bohaterów:

ONA (Jasmine) - trzydziestotrzyletnia kobieta, której zależy w życiu tylko na dwóch rzeczach: napędzającej ją do działania pracy oraz siostrze dotkniętej zespołem Downa, którą pragnie się opiekować. Jej matka nie żyje, a relacje z ojcem nie układają się najlepiej. Zmuszona do odejścia z firmy, a dokładniej do rocznego "urlopu ogrodniczego", traci grunt pod nogami. Kiedy ta ambitna, twórcza i pracowita założycielka wielu dochodowych firm zostaje zdyskwalifikowana z wyścigów szczurów i zmuszona do rocznej przerwy, nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Z nudów podgląda swojego znienawidzonego sąsiada - Matta. Postanawia również wykorzystać czas wolny na pracę w ogrodzie. Metamorfoza jej ogrodu staje się symbolem przemian, jakie zachodzą w niej samej.


ON (Matt) - prezenter radiowy, który na antenie prowokuje dyskusje na różne kontrowersyjne tematy. Ma żonę i dzieci, ale nie jest ani dobrym mężem, ani troskliwym ojcem. Jest błyskotliwy, dowcipny i rozgadany na antenie, a nie potrafi porozumieć się z własną rodziną. Zawieszony za wybryki podczas jednej z audycji, pije na umór, awanturuje się i jest utrapieniem całej dzielnicy.

Jasmine i Matt to dwójka ludzi, którzy próbują poradzić sobie z problemami na swój własny sposób. Każde z nich inaczej walczy z negatywnymi emocjami - on pije, ona samotnie, w środku nocy, rozkłada darń przed domem. Zbieg okoliczności sprawia, że Jasmine trochę lepiej poznaje Matta i zaczyna po trosze uczestniczyć w jego życiu. Ku swojemu zaskoczeniu, ta dwójka odkrywa, że mogą być dla siebie wzajemnie wsparciem i że niechęć od przyjaźni dzieli niekiedy zaledwie jeden krok.

Książka "Kiedy cię poznałam" nie jest romansem. Autorka, dzięki świetnie wykreowanym bohaterom i ich historiom, stworzyła niezwykle emocjonalną, jak najbardziej realną powieść obyczajową, poruszającą wiele problemów, które mogą dotknąć każdego z nas: próby odzyskania stabilizacji po utracie pracy, przeorganizowanie życia po nagłej i kompletnie nieoczekiwanej zmianie, opieka nad osobą chorą, problemy rodzinne, budowanie więzi sąsiedzkich oraz szukanie zrozumienia i wsparcia u drugiego człowieka.

Żeby pofrunąć, trzeba najpierw oczyścić skrzydła z gówna. Pierwszy krok: rozpoznać, co jest gównem.

"Kiedy cię poznałam" nie jest powieścią, w której akcja pędzi jak szalona. Jest spokojna, ale z pewnością nie nudna. Skłania do refleksji i przemyśleń. Pozwala zatrzymać się i zadać sobie pytania: "Co ja bym zrobił w takiej sytuacji?", "Jakie wyboru bym dokonał?", "Czy potępiłbym takie zachowanie, czy je zrozumiał?"

Dużym plusem powieści jest fantastycznie przemyślany podział na 4 części, odpowiadające 4 porom roku. Każda z pór roku odpowiada z kolei innym etapom dojrzewania bohaterów, ich rozwoju i akceptacji życia po wielu przejściach. Najpierw mamy przepełnioną wegetacją i charakteryzującą się całkowitym brakiem aktywności zimę. Potem przychodzi wiosna, kiedy wszystko odradza się i odzyskuje siły witalne. Dalej mamy lato, przynoszące szczyt rozwoju, a na koniec jest jesień - okres, w którym osiąga się całkowita dojrzałość.

Polecam czytelnikom, którym marzy się lektura głębokiej, przemyślanej historii o życiu, codziennych problemach i sposobach radzenia sobie z nimi. Książka "Kiedy cię poznałam" pokażę Wam również, że czasami można znaleźć przyjaciół w ogóle ich nie szukając, a nawet odkryć, że osoby, których szczerze nie lubimy mogą stanowić dla nas oparcie w trudnych chwilach. Powieść Cecelii Ahern uzmysłowi Wam, jak ważne jest odkrycie tego, że nigdy nie zastygamy w miejscu, nasza podróż nigdy się nie kończy, bo nigdy nie przestaniemy się rozwijać i rozkwitać: kiedy gąsienica myślała już, że świat się skończył, stała się motylem.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu AKURAT.


Cecelia Ahern Cecelia Ahern jest irlandzką pisarką - autorką bestsellerowych powieści oraz opowiadań, głównie o tematyce romantycznej. Urodziła się 30 września 1981 roku w Dublinie. Jej starsza siostra jest żoną jednego członków popularnego zespołu popowego Westlife. Sama Ahern zaś występuje w zespole Shimma, który uczestniczył w krajowym finale konkursu Eurowizji w 2000 roku. 

Jej debiutem literackim była niezwykle ciepło przyjęta przez czytelników powieść pod tytułem "P.S. Kocham Cię" wydana w 2004 roku. Książka szybko stała się bestsellerem nie tylko w Irlandii i UK, ale i w USA i wielu krajach Europy, a na jej podstawie w 2007 roku nakręcono równie popularny film pod tym samym tytułem, w którym główne role zagrali Hillary Swank i Gerrar Butler. Do tej pory Arern wydała kilkanaście książek i opowiadań w tym pozycje takie, jak "Na końcu tęczy", "Gdybyś mnie teraz zobaczył", czy "Sto imion" oraz "Zakochać się". W 2010 roku autorka wzięła ślub z długoletnim partnerem Davidem Keoghanem. Mają dwójkę dzieci.
KIEDY CIĘ POZNAŁAM na portalu lubimyczytać.pl
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/253745/kiedy-cie-poznalam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz