środa, 15 lipca 2015

WOJOWNICY, UCIECZKA W DZICZ - Erin Hunter


Nigdy nie przypuszczałabym, że może mnie tak wciągnąć historia, której bohaterami nie są ludzie, ale waleczne koty. Kiedy sięgnęłam po książkę Erin Hunter "Ucieczka w dzicz" z cyklu "Wojownicy" początkowo zdziwiłam się, że nie ma w niej żadnego ludzkiego bohatera (jedynie kilka razy wspomniano o Dwunożnych). Szybko jednak wciągnęła mnie fabuła przygodowej powieści o czterech zwaśnionych klanach.

Bohaterowie "Ucieczki w dzicz" to koty należące do czterech klanów: Klanu Pioruna, Klanu Rzeki, Klanu Cienia oraz Klanu Wiatru. Zamieszkują las i dzielą go według praw ustanowionych przez przodków. Jednak Klan Cienia łamie odwieczny porządek i, w poszukiwaniu pożywienia, pragnie zdobyć rewiry łowieckie pozostałych klanów. Największy opór stawia Klan Pioruna, któremu przewodzi Błękitna Gwiazda, wspierana przez oddanych wojowników: Lwie Serce i Tygrysi Pazur. Gdy sytuacja wydaje się być beznadziejna, w lesie pojawia się domowy kot o imieniu Rdzawy. Zachęcony wizją życia na wolności, postanawia porzucić bezpieczny dom Dwunożnych, przyjmuje propozycję przyłączenia się do Klanu Pioruna i rozpoczyna szkolenie na wojownika.

Ucieczka w dzicz" to nie tylko pełna przygód historia o zwaśnionych klanach kotów, walczących o swoje terytorium i pożywienie, ale przede wszystkim opowieść o prawdziwej przyjaźni, lojalności i poczuciu przynależności do grupy. Od niektórych z przedstawionych się w powieści zwierząt moglibyśmy się uczyć prawości, ofiarności, poczucia obowiązku i poświęcenia dla dobra innych.

Język powieści jest prosty i zrozumiały nawet dla młodszej grupy czytelników. Szybka akcja, wciągająca fabuła, ciekawie wykreowani koci bohaterowie, plastyczne opisy miejsc oraz zdarzeń to duże plusy tej powieści. Książkę czyta się jednym tchem, a po zakończeniu czuć pewien niedosyt. Na szczęście to dopiero pierwszy tom historii o wojowniczych kotach. Niebawem kolejna część, zatytułowana "Ogień i lód". Ja już na nią czekam. Jestem pewna, że Wy również po lekturze pierwszej części skusicie się na kolejne.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu NOWA BAŚŃ

2 komentarze:

 1. Hej,
  Zostałaś nominowana do Wakacyjnego Wyzwania Książkowego, które służy promowaniu czytania książek.
  http://moda-i-ksiazki-zizi.blogspot.com/2015/07/wakacyjne-wyzwanie-ksiazkowe.html
  Pozdrawiam Zizi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro zostałam nominowana, to zaczynami spisywać wszystko co przeczytam od 1 lipca do 30 sierpnia :)

   Usuń