niedziela, 19 lipca 2015

GREGOR I NIEDOKOŃCZONA PRZEPOWIEDNIA - Suzanne Collins

Bestsellerowa trylogia Suzanne Collins "Igrzyska śmierci" była już przeze mnie recenzowana, więc zapewne już wiecie, że jestem oczarowana wyobraźnią, pomysłowością i plastycznym językiem autorki.
Z chęcią sięgnęłam po pierwszy tom KRONIK PODZIEMIA, zatytułowany "Gregor i Niedokończona Przepowiednia". Jak odebrałam pozycję przeznaczoną dla młodszej grupy czytelników, która w dodatku była debiutem literackim autorki? Zapraszam do lektury recenzji.

Jedenastoletni Gregor mieszka wraz z matką i dwiema siostrami w Nowym Jorku. Jego ojciec zniknął jakiś czas temu i nie daje znaku życiu. Chłopiec zamiast jechać ze na letni obóz, musi zajmować się najmłodszą siostrą, dwuletnią Botką.
Pewnego dnia Gregor spada wraz z Botką przez kratkę wentylacyjną z pralni do ponurego Podziemia, zamieszkałego przez ludzi i olbrzymie zwierzęta (nietoperze, karaluchy, szczury, pająki). Początkowo chłopak myśli jedynie o szybkim wydostaniu się z tego ohydnego miejsca i powrocie do domu. Kiedy jednak dowiaduje się, że ma szansę na odnalezienie ojca, a jego przybycie do Podziemia zwiastuje Niedokończona Przepowiednia, postanawia wyruszyć na niebezpieczną wyprawę, która na zawsze odmieni nie tylko jego, ale całe Podziemie.

Naziemny wojownik, prawdziwy syn słońca,
Czy światło przyniesie, czy dotrze do końca?
Stawcie się więc zgodnie na jego wezwanie.
Tylko on dać może szanse na przetrwanie.

(fragment przepowiedni)


Książka "Gregor i Niedokończona Przepowiednia" z pewnością jest kierowana do młodszej grupy odbiorców. Prosty język oraz obrazowe, nieskomplikowane opisy miejsc i zdarzeń z pewnością ułatwią odbiór powieści nawet młodszym dzieciom.
Bohaterowie są dobrze wykreowani. Gregor jest dzielnym, opiekuńczym starszym bratem, który bardzo tęskni za zaginionym ojcem. Nieświadoma zagrożeń świata, w którym się znalazła, Botka, z chęcią lata na olbrzymich nietoperzach i bawi się z wielkimi karaluchami. Mieszkańcy Podziemia to również barwne, bardzo ciekawe i często zaskakujące postacie.

Wciągająca fabuła i szybka akcja to kolejne plusy tej powieści. Książka porywa czytelnika do ponurego Podziemia i pozwala wraz z bohaterami powieści odkrywać jego tajemnice i przeżywać  niebezpieczne przygody. Mimo, że wiele rzeczy można przewidzieć, to historia momentami naprawdę zaskakuje. Do końca nie jest pewne, o kim mowa w poszczególnych wersach przepowiedni. Nie wiadomo również, kto jest sojusznikiem, a kto okaże się zdrajcą.

Brawo dla wydawnictwa IUVI za ciekawą okładkę: piękny front, zachęcający opis oraz informacje o autorce i zapowiedź kolejnego tomu na "skrzydełkach". Duży plus za przyjemną dla oka (szczególnie młodszego) czcionkę oraz umieszczenie na końcu książki "Dodatku dla Naziemnych", w którym znajduje się między innymi wywiad z Suzanne Collins oraz charakterystyka zwierząt zamieszkujących Podziemie.

Książkę "Gregor i Niedokończona Przepowiednia" z pewnością można porównać do "Alicji w Krainie Czarów". W "Dodatku dla Naziemnych" czytamy, że Suzanne Collins doszła do wniosku, że dla mieszkających w miastach dzieci sceneria "Alicji w Krainie Czarów" jest niezwykle idylliczna. Przecież w Nowym Jorku dużo łatwiej wpaść do studzienki kanalizacyjnej niż króliczej nory. Podobnie jak Alicja, Gregor spada do podziemnego świata, który okazuje się dziwnym, mającym swoje tajemnice i zamieszkanym przez posiadające niezwykłe cechy zwierzęta miejscem.

Polecam tę powieść szczególnie młodszym odbiorcom, miłośnikom przygód, niecodziennych historii i młodych, dzielnych bohaterów. Ja świetnie się bawiłam podczas lektury tej książki i przyznam, że po przeczytaniu zapowiedzi drugiego tomu, z chęcią po niego sięgnę.


SUZANNE COLLINS rozpoczęła swoją karierę  w 1991 roku jako twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci.
Zanim stworzyła bestsellerową powieść "Igrzyska śmierci", napisała kilka bajek i opowiadań. Zasłynęła pięcioczęściowym cyklem kronik o podziemnym świecie i Gregorze - chłopcu, który odkrywa nieznane nikomu obszary.
Suzanne Collins mieszka w Connecticut z rodziną i trzema dzikimi kotami.
 
źródło: http://lubimyczytac.pl/autor/6087/suzanne-collins

WIĘCEJ O SERII KRONIKI PODZIEMIA TUTAJ:
http://kronikipodziemia.pl/


GREGOR I NIEDOKOŃCZONA PRZEPOWIEDNIA na portalu lubimyczytac.pl
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/249148/gregor-i-niedokonczona-przepowiednia1 komentarz:

 1. Hej,
  Też przeczytałam "Igrzyska Śmierci". Zgadzam się z Tobą w 100%, że ta książka to cudo.
  Co do Gregory i Niedokończona Przepowiednia. Wydaje się być fajną książką, ale to chyba nie moja bajka.
  Czekam na nn.
  Pozdrawiam Zizi.

  OdpowiedzUsuń