niedziela, 12 lipca 2015

JURASSIC PARK - Michael CrichtonGady są odrażające z powodu zimnego ciała, bladego ubarwienia, chrzęstnego szkieletu, obrzydliwej skóry, groźnego wyglądu, wyrachowanego spojrzenia, nędznego środowiska, w jakim żyją, oraz straszliwego jadu. Dlatego też Stwórca powściągnął Swą potęgę i nie uczynił ich wiele.  
                                                                          Linneusz, XVIII w.

Na spowitej mgłą, oddalonej o sto sześćdziesiąt kilometrów od wybrzeży Korsyki, wyspie Nublar powstaje największy prywatny rezerwat przyrody w Ameryce Północnej. Jego twórcą jest firma InGen z ekscentrycznym marzycielem i nieliczącym się z innymi egoistą Johnem Alfredem Hammondem na czele. Mężczyzna stawia sobie za cel stworzenie na wyspie kompleksu turystycznego z ogromnym parkiem rozrywki, pełnym atrakcji biologicznych "tak niezwykłych, aby rozpalały wyobraźnię ludzi na całym świecie." W związku z tym, po licznych badaniach i konsultacjach, firmie InGen udaje się w końcu sklonować wymarłe gatunki zwierząt, a dokładniej dinozaurów, i stworzyć na wyspie olbrzymi ogród zoologiczny.

W tym samym czasie w wiosce rybackiej Bahia Anasco oraz w rezerwacie Cabo Blanca zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Zwierzęta mordują małe dzieci, naukowcy odnajdują tajemnicze szkielety nieznanych dotąd gatunków jaszczurek.

Profesor paleontologii z uniwersytetu w Denver, Alan Grant, i jego asystentka, paleobotanik Ellie Sattler, zostają zaproszeni na Nublar przez sponsorującego ich badania Hammonda. Wraz z nimi na wyspie przebywają również: Ian Malcolm (matematyk z Teksasu, konsultant Hammonda), Donald Genarro (prawnik firmy InGen), Lex i Tim (wnuki Hammonda), Dannis Nadry (programista, który opracował system operacyjny parku) oraz Ed Regis, John Arnold i Robert Muldoon (pracownicy parku). Ich spokojną wycieczkę po wyspie zamienia w piekło zanik energii elektrycznej, bez której park rozrywki nie może bezpiecznie funkcjonować. Rozpoczyna się przerażająca walka o przetrwanie.

Akcja książki pędzi jak rozwścieczony welociraptor. Plastyczne opisy, dbałość o szczegóły, ciekawi bohaterowie, doskonale budowane napięcie i przede wszystkim wspaniała, wciągająca historia, nie pozwalają oderwać się od lektury chociażby na chwilę.
Muszę również docenić okładkę, która fantastycznie oddaje klimat powieści. Uwielbiam zestawienia kolorów czarny - czerwony - biały - srebrny. Przyciągają uwagę, nie pozwalają minąć się obojętnie oraz zwiastują krwawą, przerażającą, trzymającą w napięciu, znakomitą historię.
 
Książka skłania czytelnika do refleksji: co ludzie są w stanie zrobić goniąc za marzeniem lub dla osiągnięcia zysku, jak daleko mogą sięgnąć eksperymenty genetyczne i jaką katastrofę mogą na nas sprowadzić. Michaelowi Crichtonowi udaje się odpowiedzieć na te pytania i perfekcyjnie zadziałać na naszą wyobraźnię, poprzez prezentację jednego z możliwych czarnych scenariuszy takich poczynań. Poza tym autor, dzięki świetnie wykreowanym postaciom, przedstawił różne rodzaje zachowań ludzkich w obliczu zagrożenia. Okazuje się bowiem, że zagrożeniem dla bohaterów powieści nie są tylko krwiożercze dinozaury, ale przebywający wraz z nimi na wyspie współtowarzysze tragedii, próbujący przetrwać za wszelką cenę.

Polecam wszystkim czytelnikom, pragnącym odbyć mrożącą krew w żyłach przygodę w zrekonstruowanym genetycznie świecie dinozaurów oraz stanąć oko w oko z naturą w najdzikszej postaci. Ja po lekturze książki nabrałam chęci na obejrzenie reżyserowanej przez Stevena Spielberga ekranizacji tej powieści. Film jest fantastyczny, jednak książkę oceniam jeszcze wyżej.

MICHAEL CRICHTON - zmarły w 2008 roku pisarz amerykański, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Autor pięciu książek niebeletrystycznych oraz ponad dwudziestu powieści przełożonych na 36 języków (m.in. Wirus Andromeda, Kongo, Kula, Park Jurajski, Wschodzące słońce, Świat zaginiony, Pod piracką flagą, W sieci) Reżyser siedmiu filmów fabularnych, zrealizowanych w większości według własnego scenariusza (m.in. Świat Dzikiego Zachodu,  Wielki skok na pociąg). Producent i pomysłodawca serialu telewizyjnego Ostry Dyżur. Michael Crichton ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Harvarda, uzyskując tytuł doktora medycyny. Wykładał na MIT oraz Cambridge.
źródło: Park Jurajski, Michael Crichton, Dream Books 2015

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Dream Books.

2 komentarze:

  1. Pamiętam, że najpierw obejrzałam film, a dopiero po jakimś czasie przeczytałam książkę. I byłam pozytywnie zaskoczona, że się nie rozczarowałam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja film oglądałam z 10 lat temu i po lekturze książki z przyjemnością go sobie odświeżyłam :)

      Usuń