czwartek, 18 czerwca 2015

IGRZYSKA ŚMIERCI - Suzanne Collins


Akcja "Igrzysk śmierci" dzieje się w niedalekiej przyszłości w powstałym na gruzach dawnej Ameryki Północnej państwie Panem - wspaniały Kapitol otoczony pierścieniem trzynastu dystryktów. Początkowo jego obywatele radowali się dobrobytem i pokojem, ale kiedy nadeszły Mroczne Dni,  dystrykty zbuntowały się przeciwko Kapitolowi. Dwanaście z nich ostatecznie uległo, a trzynasty zmieciono z powierzchni ziemi. Aby przypomnieć mieszkańcom dystryktów o tym, że Mroczne Dni nie mogą się powtórzyć, Kapitol organizuje coroczne, bezlitosne Głodowe Igrzyska.

Zasady igrzysk są proste. Za udział w powstaniu każdy z dwunastu dystryktów musi dostarczyć daninę w postaci dwojga uczestników, chłopca i dziewczyny. Dwadzieścia cztery ofiary, zwane trybutami, zostaną uwięzione na ogromnej arenie pod gołym niebem, na której może znaleźć się wszystko, począwszy od spalonej słońcem pustyni, skończywszy na skutym lodem pustkowiu. Przez kilka tygodni uczestnicy turnieju walczą na śmierć i życie. Zwycięża ostatni trybut zdolny utrzymać się na własnych nogach.

Główną bohaterką, a zaraz narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która wraz z matką i młodszą siostrą Prim mieszka w Złożysku - rejonie walczącego z głodem i niedostatkiem Dystryktu Dwunastego. Kiedy podczas dożynek Prim zostaje wylosowana do udziału w Igrzyskach, Katniss bez wahania zgłasza się na ochotnika, by tym samym uratować życie siostry. Tak rozpoczyna się jej niebezpieczna, pełna nieprzewidywalnych zwrotów akcji przygoda.
Katniss i  Peeta (drugi wybraniec z Dystryktu Dwunastego) trafiają do Kapitolu, gdzie z innymi trybutami odbywają treningi, przygotowujące ich do udziału w Igrzyskach. Przez chwilę żyją jak arystokraci - mają piękne mieszkania, stroje i w końcu mogą najeść się do syta. Nadchodzi jednak czas pożegnania się z chwilowym dobrobytem i wkroczenia na monitorowaną kamerami, przerażającą arenę Igrzysk. Aby reality show dostarczyło widzom jak największych emocji i wrażeń, trybuci zostaną narażeni nie tylko na głód, wyczerpanie i przerażające "niespodzianki" ze strony organizatorów, ale również na śmierć z rąk walczących o przetrwanie i żądnych zwycięstwa rywali.

Powieść napisana jest prostym, zrozumiałym dla czytelnika językiem. Zawiera dokładne, plastyczne opisy miejsc, zdarzeń i przeżyć bohaterów. Akcja toczy się bardzo szybko, przez co książki nie da się odłożyć aż do lektury ostatniej strony.
Dzięki narracji pierwszoosobowej zostajemy wciągnięci w wir wydarzeń i wraz z bohaterką walczymy o przetrwanie na niebezpiecznej arenie Igrzysk. Podobnie jak Katniss nie wiemy, co przyniesie kolejny dzień i wraz z nią jesteśmy zaskakiwani przez pomysły bezlitosnych organizatorów show oraz nieoczekiwaną łaskę ze strony pozyskanych sponsorów. Odczuwamy szereg skrajnych emocji: przerażenie, bezsilność, niepewność, ale również odwagę, zdeterminowanie i przede wszystkim współczucie. Miłośnicy wątków romantycznych również nie będą zawiedzeni, bo w tej sferze życia Katniss również będzie się sporo działo.


SUZANNE COLLINS rozpoczęła swoją karierę  w 1991 roku jako twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci.
Zanim stworzyła bestsellerową powieść "Igrzyska śmierci", napisała kilka bajek i opowiadań. Zasłynęła pięcioczęściowym cyklem kronik o podziemnym świecie i Gregorze - chłopcu, który odkrywa nieznane nikomu obszary.
Suzanne Collins mieszka w Connecticut z rodziną i trzema dzikimi kotami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz