poniedziałek, 11 maja 2015

DZIEWCZYNA OGNIA I CIERNI - Rea CarsonOPIS
Raz na cztery pokolenia jedna osoba zostaje wybrana. Otrzymuje Boski Kamień, a wraz z nim – wielkie zadanie. Sama musi jednak odkryć jakie. I udowodnić, że jest godna boskiego daru. Nie wie dlaczego. Jest tą gorszą z dwóch księżniczek. Tą, która nigdy nie dokonała niczego godnego uwagi. I nie wyobraża sobie, że w ogóle by mogła.
Elisa została wybrana.
W dniu swoich szesnastych urodzin zostaje oddana za żonę obcemu mężczyźnie. Wyjeżdża z rodzinnego kraju i nagle wychodzi na jaw, że ma wielu wrogów, którzy wiedzą o niej wszystko.
Ona nie wie nic.
Musi znaleźć w sobie siłę, aby spełnić proroctwa o wielkości.
Jeśli jej się nie uda – zginie młodo.
Jak większość wybrańców.

STRONA AUTORKI
http://www.raecarson.com/about-rae/

KILKA SŁÓW ODE MNIE
FABUŁA
Elisa jest jedną z dwóch księżniczek królestwa Orovalle. Uważa się, że za brzydszą, grubszą i mniej interesującą od swojej idealnej siostry Juany-Aldolii. Jednak los chciał, że to Elisa została wybrana do pewnej misji, czego oznaką było pojawienie się na jej ciele Boskiego Kamienia:


Twoja siostra odwinęła mokry becik i zobaczyliśmy Boski Kamień w twoim pępku, gorący i pulsujący życiem, chociaż niebieski, krystaliczny i twardy jak diament. Wtedy właśnie postanowiliśmy nadać ci imię Lucero-Elisa. - Niebiańskie światło, wybranka Boga.

Ktoś umieścił w moim pępku ten klejnot, który wysyła gorące sygnały aprobaty i lodowate ostrzeżenia. I za jego pośrednictwem ktoś odpowiada na moje modlitwy pokrzepieniem.

Czuję, że on tam żyje, pulsuje jak drugie serce. Reaguje czasem na jakieś zdarzenia, nie potrafię jednak przewidzieć i zrozumieć, kiedy i dlaczego. 

Elisę poznajemy w dniu jest szesnastych urodzin, kiedy zostaje żoną księcia Alejandra de Vegi z kraju Joya d'Arena. Małżeństwo to ma przypieczętować sojusz wojowy w walce z Inviernymi. Zaraz po ceremonii, Elisa wyjeżdża z mężem z rodzinnego kraju i zostaje wrzucana w wir wydarzeń, które mają doprowadzić ją do odkrycia własnego przeznaczenia. Nim to jednak nastąpi będzie musiała zmierzyć się z wieloma wrogami, dość nietypowym traktowaniem przez męża i własną metamorfozą z niezaradnej dziewczynki w pewną siebie i zdeterminowaną kobietę. 

Opancerzam się, sercu każę być kamieniem.
  
OKŁADKA
Brawa dla Wydawnictwa Albatros za ciekawa okładkę. Jest skromna, kolorystycznie oddaje klimat średniowiecznej historii, a jednocześnie niezwykle intryguje czytelnika wytłoczonym, niebieskim kamieniem o odmiennej teksturze.

KONSTRUKCJA
Książka podzielona jest 3 na części. Narracja prowadzona w mój ulubiony sposób - pierwszoosobowo w czasie teraźniejszym. Dzięki temu mogłam razem z bohaterką uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach i wspólnie z nią odkrywać tajemnice. Język autorki jest prosty, ale bardzo obrazowy. Postacie, miejsca i zdarzenia zostały nakreślone bardzo dokładnie i wyraziście.

DLA KOGO?
Z chęcią przeczytam pozostałe tomy tej trylogii. Polecam ją przede wszystkim miłośnikom średniowiecznych klimatów, wojen, intryg i tajemnic. Zwolennicy gorących romansów dworskich mogą być nieco zawiedzeni, ponieważ wątek romantyczny prowadzony jest tutaj bardzo subtelnie i nieoczekiwanie. Nie przyćmiewa głównego wątku wojennego oraz bardzo istotnych rozważań na temat wiary w swoje przeznaczenie.

OPINIE BLOGERÓW
* "Dziewczyna ognia i cierni" to bardzo udany debiut i zarazem intrygujący pierwszy tom trylogii Ognia i Cierni. Rae Carson ma wielki talent do tworzenia pełnej życia powieści wzbogaconej o mnóstwo fikcyjnych historycznych ciekawostek, a także postaci z charakterem. Za każdym razem gdy otwierałam książkę czułam jakbym wchodziła do niesamowitego średniowiecznego świata, w którym wszystko żyje i pachnie. "Dziewczyna ognia i cierni" aż kipi od historii, emocji i tajemnej magii. 
WIĘCEJ TUTAJ:  http://recenzjeami.blogspot.com/2015/05/dziewczyna-ognia-i-cierni-rae-carson.html

* Powieść jest skonstruowana znakomicie. Dzieli się na trzy części, w której akcje zapierają dech w piersiach. Autorka zdecydowała się na narrację pierwszoosobową, a co za tym idzie, możemy poniekąd domyśleć się, że główna bohaterka będzie towarzyszyć nam do końca powieści, a może nawet do końca serii. Ma to też swoje plusy, a mianowicie wszystko widzimy i poznajemy z punktu widzenia jednej osoby, przez co nie domyślamy się wielu rzeczy. A książka jest przepełniona tajemnicami, których odkrywanie sprawia dużą przyjemność. 

DZIEWCZYNA OGNIA I CIERNI na lubimyczytac.pl
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/178680/dziewczyna-ognia-i-cierni


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu ALBATROS

1 komentarz:

  1. Zdecydowanie przekonałaś mnie, że powinnam ją przeczytać i jest to książka dla mnie :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń