czwartek, 19 listopada 2015

ZBRODNIA NIEDOSKONAŁA - K. Bonda, B. Lach


Książka "Zbrodnia niedoskonała" postała dzięki współpracy Katarzyny Bondy - autorki wielu bestsellerowych powieści kryminalnych z Bogdanem Lachem - emerytowanym podinspektorem policji, który pracował w zakładach karnych oraz w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Jest jednym z najlepszych polskich profilerów. Uczestniczył w profilowaniu ponad 400 różnych przestępstw. To właśnie profilowanie oraz osoba profilera stały się tematem tej książki.

Kim jest profiler? Tym obco brzmiącym słowem, pochodzącym z języka angielskiego, określa się psychologa policyjnego, który zajmuje się tworzeniem psychologicznego portrety nieznanego sprawcy, tzw. profilu.

K. Bonda i B. Lach poszukują odpowiedzi na pytanie: "Czy istnieje zbrodnia doskonała?" Dzięki doskonale dobranym przykładom udowadniają, że nie istnieje. Są tylko nieskutecznie działające organy ścigania, popełniający błędy policjanci, prokuratorzy, a nawet sędziowie oraz źle zabezpieczone dowody. Zdaniem autorów każda, nawet najbardziej zawiła sprawa ma szansę na finał w sądzie, jeśli do jej rozwiązania zaangażuje się profilera.

Książka jest bardzo ciekawie podzielona. Początkowo mamy trochę historii i faktów o zawodzie profilera. Poznajemy zagranicznych mistrzów profilowania i dowiadujemy się, jak rozwijało się ono na gruncie polskim. Potem autorzy zaskakują nas zagadką kryminalną, którą mamy sami rozwiązać. Aby ułatwić nam stworzenie profilu zabójcy, w kolejnej części przedstawiają kilka spraw spraw, podzielonych tematycznie ze względu na motyw wiodący: motyw, seksualny, motyw zemsty, poczucie winy i krzywdy, motyw emocjonalny, motyw urojeniowy, motyw rabunkowy, sprawcy pedofilii oraz podpalacze. Jako przykłady posłużyły im największe sprawy kryminalne ostatnich lat. Na koniec mamy oczywiście rozwiązanie zagadki zabójstwa Ewy Bełdowskiej. 

Katarzyna Bonda we wstępie do książki pisze: "Zbrodnia niedoskonała" to pierwsza pozycja nienaukowa w języku polskim oparta na autentycznych sprawach. Wszystkie elementy związane ze sposobem "dojścia" do przestępcy są prawdziwe. Jednak ze względu na dobro ofiar, świadków i rodzin zamordowanych w niektórych sprawach zmieniliśmy personalia i okoliczności opisywanych zbrodni. Pozostałe - zakończone prawomocnymi wyrokami - są prawdziwe.

Autorka opisuje kryminalne zagadki rzetelnie i bez emocji. Zachowuje zawodowy dystans, ale wie, jak zaciekawić czytelnika. Udaje jej się wzbudzić nasz autentyczny podziw dla pracy profilera - człowieka, który potrafi wyciągać wnioski z często niewiele znaczących szczegółów. Książkę czyta się bardzo szybko. Jest napisana prostym i przystępnym dla każdego czytelnika językiem. Polecam w szczególności fanom kryminałów. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz