wtorek, 3 listopada 2015

NOTORYCZNA PANNA MŁODA - Jolanta Król


Poznajcie Hankę - kobietę po czterdziestce, posiadającą ładne mieszkanie, spory zapas gotówki na koncie, dobrze prosperujące biuro podróży i kilka oddanych przyjaciółek, które zawsze chętnie służą jej swoim radami i wsparciem. Czego chcieć więcej? Oczywiście mężczyzny!  Hanka wciąż szuka ideału, który spełniłby jej największe marzenie o posiadaniu rodziny.
 
Przez ostatnich dwadzieścia lat apetyczna, urokliwa i zamożna Hanka notorycznie wychodziła za mąż. Mniej więcej co pół roku obdzwaniała wszystkie swoje przyjaciółki i oznajmiała, że teraz to już na pewno ten. Że nie leci na jej forsę, że w łóżku jest OK i że jeśli tylko zgolić mu wąsy, będzie super (...) Mijało kilka tygodni i Hanka telefonowała z informacją, że facet jest palantem lub okazał się żonaty. I że należy o nim jak najszybciej zapomnieć.
 
Pierwszy, dość długi (około 100 stron), rozdział książki pozwala nam zapoznać się z historią nieudanych związków Hanki. Pod koniec tej części powieści Hanka poznaje przez Internet Jacka - Polaka "po przejściach", który od dwudziestu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Hanka jest nim oczarowana i oczywiście natychmiast stwierdza, że to "ten jedyny". Bez wahania, nie słuchając ostrzeżeń przyjaciółek, porzuca swoje poukładane życie w Polsce i wyjeżdża do USA, by tam zacząć nowe życie i założyć rodzinę.
 
Kolejne dwie części tej historii prezentują nam historię związku Hanki i Jacka. Sielanka trwa zaledwie chwilę i szybko pojawiają się pierwsze rysy w idealnym wizerunku ukochanego. Dochodzi do pierwszych sprzeczek i nieporozumień. Relacje między bohaterami pogarsza pojawienie się w ich mieszkaniu matki Jacka, która zupełnie nie akceptuje Hanki. Czy związek tej dwójki samotnych ludzi ma szansę na przetrwanie? Czy mimo trudnych doświadczeń z przeszłości Jacek i Hanka będą potrafili dać sobie szczęście? Zachęcam Was do lektury :)
 
Mimo, że w powieści "Notoryczna panna młoda" opisy zdecydowanie górują nad dialogami, to książkę czyta się naprawdę szybko. Autorce udało się świetnie wykreować główna bohaterkę, która jest postacią jak najbardziej realną, nie pozbawioną wad i próbującą na swój własny sposób odnaleźć szczęście. Czy jej się to uda? Tego już Wam nie zdradzę.
 
Historia Hanki i jej obsesyjnego pragnienia posiadania rodziny jest nie tylko niezwykle wciągająca i świetnie dopracowana, ale również skłania do wielu przemyśleń. Podczas lektury zastanawiamy się, jak wiele same mogłybyśmy poświęcić w celu realizacji własnych marzeń. Uzmysławiamy sobie również, że w drodze do ich spełnienia nie można tracić rozumu i trzeba wiedzieć, że czasami lepiej powiedzieć "stop", aby nie zapłacić słono za błędne decyzje, ufność i zaślepienie.
 
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu VIDEOGRAF.
 
NOTARYCZNA PANNA MŁODA na portalu lubimyczytac.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz